Akrep eklem bacaklı hayvanlar grubunda incelenir ve zehirli bir hayvandır. Akrep hayvanlarda öldürücü bir üstünlüğe sahiptir. İnsanlarda ise felç, kısmi yaralama, sancılı bir iz hatta öldürücü bir etkiye kadar gitmektedir. Akrebin vücudunda dört çift ayağı bulunur ve ön tarafında bir çift kıskacı bulunur. Akrep avını bu kıskacıyla yakalar. Akrep diğer haşereler benzer biçimde yumurta ile çoğalmaktadır. Akrepler dünyanın her yerinde ve her bölgesinde bulunmaktadırlar.

Akrepler yalnız yaşamayı seveler ve toplu halde görünmezler. Akreplerde öteki hayvanlar şeklinde anten yoktur, Akrep ayakları üzerinde ki özel algılar sayesinde çevreden haberdar olur. Akrepler öteki haşerelerden farklı bir yapıya haizdir. scorpionindir (1)
Akrepler gıda olarak haşereler ile beslenirler. Akrep sokması esnasında insanoğluın zaman kaybetmeden doktora gitmeleri gerekmektedir. Yoksa bunun sonucu felç hatta ölümcül olabilir.

Akrep ilaçlama yapılırken öncelikli olarak bakılması gereken yerler evler, binaların bodrum ve çatı katlarıdır. Akrepler buralardan evlerin iç kısımlarına doğru girmektedirler. Akrep sokmasından sonrasında görülen iğnelenme, ısırılan yerde karıncalanma, aşırı hassaslık ve üşüme hissi, titreme ve halsizlik, nabız yükselmesi yeme ve içmede yutkunma problemi, mevzuşma zorluğu ve idrar güçlüğü şeklinde belirtileri mevcuttur.

Akrep ilaçlaması çok ciddi bir husustur.

Biroldukça akrep çeşidi mevcuttur. Bu çeşitlerin bazıları zehirsiz fakat çekince arz eden türlerdir. Akrep sokmalarına ve yaralanmalarına dikkat edilmelidir.

Birçok akrep çeşidi karlıağaç akreplerdsadsa bölgeler hariç derhal derhal her yerde, ormanlık bölgelerde, çöllerde, taşlık ve kayalık yerlerde yaşarlar. çoğu zaman tropikal ve tropikaltı iklim kuşaklarında yaygındırlar.

Akrepler fazla sıcaklığa duyarlı ve neme bağımlı olduklarından her süre ılık ve ıslak bölgeleri tercih ederler. Gündüz, taşların altında, duvar yarıklarında, kurumuş ağaç kabukları altında ya da yer altında kazdıkları dehlizlerde rastlamak mümkündür. Geceleri aktiftirler ve ıslak yüzeylere tırmanamazlar.

Akrep çeşitleri ise şöyledir; kalın makaslı akrep, kalın kuyruklu akrep, İtalyan akrebi, karpat akrebi, toprak üstü, toprak altı, sarı ve siyah akrep olmak üzere ayrılır. Bazı türlerin zehri yoktur fakat bazıları hastalık yayabilir ve ölümcüdür. Hangi türü olursa olsun sağlığa zararlı ve tehdit edicidir.

Akrep çeşitleri ve özelikleri:

Toprak üstü akrep çeşitleri;

Ağaç Akrepleri ( arboreal akrepler) Ağaç yarıklarında ve ağaçların kabukları arasında bulunurlar. Kozalıklı bir ağaç türünün40 müstünde yaşarlar.

Taş altı Akrepleri ( litofilik akrepler): Taş altlarında kaya yarıklarında yaşarlar.

Toprak altı akrep çeşitleri;

Kumcul akrepler (psammofil akrepler): Çöl şeklinde yumuşak kumlu ortamlarda yaşarlar, geniş ve büyük tırnakları ile sert uzun kıl taşırlar.

Kazıcı akrepler (fossorial akrepler) : Kısa sert ve güçlü bacaklara haizdir.

Akrep çeşitlerinin karakteristik yapıları ile çok kolay tanınan ve uzunlukları 13–220 mm içinde değişen eklem bacaklılardır. Yaşadıkları ortama bakılırsa saman renginden sarıya, açık kahverenginden siyaha kadar değişen tonlarda renklere sahiptir. Sırttan ve karından basık olup vücutları, başlı göğüs ve karın olmak üzere iki bölümden doğar. Bazı akrepler 8 yıla kadar yaşasa da doğada akreplerin ömrü azdır.

Akrep; doğası gereği beslenme amacı ile yiyecek bulabileceği alanlara yuvalarını taşırlar. Gündüzleri serin yerlerde bulunan akrepler geceleri evlerinizin içlerine girerek yatak, yorgan, ayakkabı benzer biçimde yerlerde saklanabilirler.

Akrep; kendinin çekince altında olduğu durumlarda saldırmaktadır. Aksi şekilde saldırgan değildir. Akrepler genel olarak zehirlidirler. Bu zehir seviyeleri çeşitlerine bakılırsa değişiklik göstermektedirler. Türkiye’ de görülen akrepler içinde öldürücü etkiyi gösteren akreplerin geneli Güneydoğu Anadolu Bölgemizde görülmektedir.

Akreplerden korunma yolları; akrepler genelde çatı katlarına, depolar molozların arasına yuva meydana getirdiğindan özellikle bu bölgelerin yıllık ilaçlama yapılmasına özen gösteriniz. Açık pencere ve kapılara yapacağınız sinekliklerde bu benzer biçimde haşere ve böceklerin evlerinize girmesini engelleyecektir. Genede bu tarz şeylerin kati çözüm olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Tek çözüm akrepler için özel uygulanan kokulu yada kokusuz olarak uygulanan özel ilaçlama firmaları ile çalışarak kati çözümü elde edebilirsiniz.

Akrep ilaçlama da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar bulunmaktadır. Çok çabuk çoğalan Akrep; görüldüğü yerde öldürülmesi ile bir daha görülmeyeceği anlamına gelmez eğer yuvasında çoğalmış ise süre içerisinde evinizde akrep görmeye devam edeceksinizdir. Akrep İlaçlama olarak evinizin özellikle akreplerin yuva olarak kullanacağı bölgelerin uzmanlar tarafınca hazırlanan özel ilaçlar ile özel uygulaman takımlar tarafından detaylıca temizlenmesi gerekmektedir.

Zehirli akrepEklembacaklı türünden olan akrep; altı bacaklı, iki kıskaçlı ve kıvrık kuyrukları ve ucunda bulunan iğnesi ile çok zehirli canlılar arasındadır. Kurak ve sıcak iklimin olduğu bölgelerde sık görüşen akrep; nüfusun yoğun olduğu bölgelerde beslesin ihtiyacını karşılamak için bulunmaktadır. Geceleri avlanan akrep; bilinenin aksine gözleri vardır ama gece avlandıkları için görmeye gerek duymamaktadır çünkü bacaklarında bulunan algı kabiliyeti ile yerde olan oluşan en minik titreşimleri hissedebilir. İzmir bölgesinde nüfus çok yoğundur ve özellikle yazları turizm açısından artan nüfus ile beraber sıcak havaların artması ile çevrede akreplerinde sayısında da artış olur. İzmir akrep ilaçlama firması olarak tüm il genelinde bulunan böcek ilaçlama servisleri ile sizlere yardımcı olmaktayız. İlaçlama firması olarak akrep, kene, yılan, hamam böceği benzer biçimde tüm haşere ilaçlama

akrep-ilaclama-55 akrep-ilaçlama-antalya-candemir good-scorpionkalın-makaslı-akrep-300x197

sakarya akrep ilaçlama

akrep ilaçlama

akrep ilaçlama şirketi